Güçlü bir hafıza için neler gerekli ?

hafızagüçlendiren 300x218 - Güçlü bir hafıza için neler gerekli ?

Konsantrasyon eksikliği ve güçlü bir hafıza için

Beslenme uzmanları daha üretken bir beyin için hafızayı güçlendiren besinleri belirledi. İşte daha güçlü bir hafıza için konsantrasyonu artıran ve beyni besleyen gıdalar…

Et suyu

Et suyu içeriğinde bulunan kolajen, prolin ve gilisin amino asitleri sayesinde beyni beslerken bağırsaktaki yararlı bakterileri yeniliyor.

Omega3

Omega 3 beyin fonksiyonlarında önemli bir role sahiptir. Davranış ve bilişsel olaylarda etkilidir. En iyi kaynakları: somon, uskumru, hamsi, sardalye, ringa balığı. Ceviz ve keten tohumu da iyi kaynaklarındandır. Eksikliğinde depresyon, disleksi (ö:ğrenme bozukluğu), dikkat eksikliği vb. görülür.

Adaçayı

Adaçayının hafıza üzerinde etkinliğini ortaya koyan pek çok çalışmada yağının dikkati artırdığı, hafızayı güçlendirdiği tespit edildi.

Biberiye

Biberiyenin faydaları arasında ilk sırada bağışıklık sistemini güçlendirmesini, kan dolaşımını hızlandırmasını, iltihabı önlemesini ve astım belirtilerini hafifletmesini gösteriyor. Bunların yanı sıra biberiye,beyne ve kalbe giden kanı arttırarak başta hafıza ve damar tıkanıklığı sorunları olmak üzere bu iki organa ait rahatsızlıkların engellenmesinde de kullanılıyor

Kara Üzüm

Günde 1 avuç kadar tüketilebilecek kara üzüm, kan yapıcı ve demir sağlayıcı etkisinin yanında aynı zamanda hafızanın kuvvetlenmesine de yardımcı oluyor. Kara üzüm, hafızanın açılması için gerekli olan tüm mineralleri sağlıyor. Amerika’da hafıza zayıflığı şikayeti olan kişiler üzerinde yapılan bir çalışma, kara üzüm suyu içen kişilerin hafıza testlerinde daha başarılı olduğu ortaya koymuş. Saf siyah üzüm suyu içenlerin kısa süreli ve sözsüz hafızalarında gelişme kaydedildiği görülmüş. Üzümün dopamin salgılamasını artırarak problem çözme yeteneğini geliştirdiği de biliniyor.

Yaban mersini

Sağlıklı bir yaşam için her gün sebze ve meyve tüketmek gerekiyor. Günlük öğünlerinden birinde kırmızı-maviye dönük orman meyvelerine yer vermek güçlü bir hafızanın yollarını açıyor. Ülkemizde satılan ancak çok bilinmeyen yaban mersini diğer adıyla blueberry’nin beyinde yeni bağlantı yollarını desteklediği bilinmekte. Yaban mersini bol miktarda polifenol içeriyor, bu sayede beyin hücrelerine saldıran serbest radikallerle savaşabiliyor.

Yumurta

D vitamini deposu olan yumurta hücrelerin kendi kendini onarmasının sağlıyor ve beynin faaliyetlerini geliştiriyor.

Kaynak1

Kaynak2

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir