Bir fincan sağlık; Lavanta çayı !

lavanta 300x165 - Bir fincan sağlık; Lavanta çayı !

 

 

 

 

 

 

 

Lavanta Çayı

Rahatlatıcı ve keyif verici kendine özgü kokusuyla yüzyıllardır çeşitli amaçlar için kullanılan lavanta bitkisi, en popüler tıbbi ve aromatik bitkilerden biri olarak göze çarpıyor. İsmi latince temizlemek anlamına gelen ‘lavare’ kökünden gelmektedir. Çiçeklerinden elde edilen uçucu yağlar parfüm ve kozmetik sanayiinde, hijyen ürünlerinde kullanıldığı gibi, kurutulmuş çiçekleri de bitki çayı yapımında, koku verici süs eşyalarında kullanılmaktadır. Yoğun kokusu ile böcek ve sinekleri uzaklaştırdığı için de tercih edilmektedir. Tüm dünyada 25’ten fazla çeşidi bulunan lavanta bitkisi, ülkemizde de çeşitli bölgelerde kendiliğinden yetişmekte ya da süs bitkisi olarak ve ticari amaçlarla da özel olarak yetiştirilmektedir.

Hazırlanışı ;

Bir su bardağı suyu (bir kişilik için bir bardak ) cezve yardımıyla orta ateşte yanan ocağın üstüne koyuyoruz . Daha sonra su kaynamaya başlayınca iyice kısıp 1 tatlı kaşığı lavanta bitkisi ekleyip 6-7 dk (süre çok önemli) kısık ateşte demliyoruz. Demleme işlemi bittikten sonra hemen ocaktan alıp   süzüyoruz .  Oda sıcaklığında 15 dk kadar ılımasını bekledikten sonra limon veya bal ile tatlandırıp tüketebilirsiniz.

Yatmadan önce içilmesi ve içilmeden bir saat öncesinden farklı şeylerin tüketilmemesi faydasını arttıran unsurlardandır.

Gelelim bu çayın faydalarına ;

 • Sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Eğer endişeli, huzursuz veya kendinizi stres altında hissediyorsanız, yatıştırmaya yardımcı olacaktır.
 • Çok streslisiniz ve başınıza bir ağrı saplandı ya da migren kaynaklı baş ağrılarınız başladı; burada da devreye lavanta çayını sokabilirsiniz.
 • Depresyonu hafifletir. “Progress in Neuro-Psychopharmacology & Biological Psychiatry” dergisinin Şubat 2003 basımında lavantanın depresyon üzerine olan etkileriyle ilgili yapılan çalışma sonucuna göre, katılımcılardan dört hafta boyunca antidepresan ilaçlarla birlikte lavanta tüketenlerin sadece ilaç kullananlara oranla daha az depresyon belirtileri yaşadığı belirlenmiştir.
 • Uykusuzluğa iyi gelir.
 • Lavanta çayı rahatsız edici bağırsak gazlarını gidermektedir.  Ayrıca sindirimi kolaylaştırıcı özelliği vardır.
 • Kepeğe karşı etkildir ve saç dökülmelerini önler. Birçok uzman lavantanın kafa derisini iyileştirmede yararlı olduğu görüşündedir. (Lavanta yağı da etkilidir.)
 • Anti-enflamatuar ( iltihap önleyici madde) özelliğe sahip olan lavanta çayı, deri üzerindeki kızarıklık ve kaşıntılar için oldukça iyidir.
 • Ciltte oluşan aknelere karşı da etkilidir. Tonik etkisi yaratır.

 

Zararları  ;

 • Hamilelikte ve emzirme döneminde lavanta çayı tüketilmesi önerilmemektedir. Lavanta yağı kullanımı da bazı özel durumlarda önerilmediği için de doktorunuza danışmanızda fayda vardır.
 • Kolesterol tedavisi görüyorsanız, lavanta çayı kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.
 • Aspirin ve benzeri kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, lavanta çayı tüketmemelisiniz.

Kaynakça

Bir fincan sağlık; Lavanta çayı !” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir